Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza OSP Malec wzięła udział w ogólnopolskiej akcji „Rak’n’Roll”, mającej na celu wsparcie chorych na raka. Cieszy bardzo fakt, że młodzież sama zaproponowała uczestnictwo w akcji i przekazała swoje włosy na cele tworzenia peruk dla pacjentów w trakcie leczenia onkologicznego. Sześć druhen MDP OSP Malec podjęło decyzje o tym dość szczególnym i  nietypowym geście.

 

„Biorąc udział w akcji Daj Włos, której patronuje fundacja Rak'n'Roll przekazujemy kawałek siebie, by ktoś inny mógł poczuć się lepiej. Chorzy podczas chemioterapii tracą włosy, nie mając na to żadnego wpływu, po prostu bez wyboru. My jednakże mamy taki wybór  i przekazujemy nasze włosy dalej. Nam szybko odrosną, a wtedy możemy je oddać kolejny raz. Mamy wielką nadzieję, że przyczynimy się do tego, aby chorzy zyskując peruki,  zdobywali więcej pewności siebie i choć maleńki promyk uśmiechu i szczęścia w chorobie. Zachęcamy wszystkich do udziału w tym przedsięwzięciu.

 

Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza
Ochotniczej Straży Pożarnej w Malcu

 

Fundacja Rak’n’Roll zmienia schematy myślenia o chorobie nowotworowej i działa na rzecz poprawy jakości życia chorych na raka. Od samego początku jej celem było stworzenie nowej jakości w sposobie mówienia o raku w przestrzeni publicznej. Przełamywanie tabu związanego z podejściem do raka w Polsce, zarażanie pozytywną energią. Dzięki idei Rak’n’Roll kobiety chore na raka zaczęły walczyć o swoją kobiecość w chorobie i o to, aby chorować godnie, leczyć się świadomiej.

Obecnie w Polsce peruki z naturalnych włosów są tylko częściowo refundowane przez NFZ, a dopłata do nich jest wyjątkowo wysoka. W odpowiedzi na tą sytuację ruszyła akcja „Daj Włos!”. Każdy, kto chce obciąć włosy, może to zrobić w dobrym celu – na peruki dla kobiet w trakcie chemioterapii. Angażowane są do współpracy zakłady fryzjerskie, które ścinają włosy w odpowiedni sposób, a następnie przekazują je. Dalej wędrują do perukarni Rokoko, która robi doskonałe, wygodne i piękne peruki. Te są przekazywane za darmo kobietom, które walczą z rakiem. Dzięki temu mogą wyglądać znacznie lepiej i mają więcej siły w drodze do zdrowia.