Późnym wieczorem 22 grudnia na placu alarmowym OSP Malec uroczyście przywitaliśmy długo oczekiwany nowy samochód ratowniczo-gaśniczy. W to jakże ważne wydarzenie i szereg przygotowań włączył się nie tylko cały Zarząd i członkowie Jednostki Operacyjno-Technicznej, ale również licznie Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza. Nie zabrakło także sympatyków i mieszkańców sołectwa. Huczne przywitanie i świętowanie tego jakże ważnego dla nas wydarzenia przeciągnęło się do późnych godzin nocnych.
 
Pojazd to lekki samochód ratowniczo-gaśniczy na podwoziu Iveco Daily. Został wykonany przez firmę IUVO Cars Jan Świeboda z Częstochowy. Pomieści on sześcioosobową załogę. Posiada także zabudowę kontenerową z roletami, zbiornik wodny o pojemności 1 tys.. Samochód wyposażony jest także w zwijadło szybkiego natarcia z wężem o długości 60 m, agregat wysokociśnieniowy wodno-pianowy o wydajności 100 l/min z rozruchem elektrycznym i ręcznym, maszt oświetleniowy LED sterowany automatycznie.
 
Koszty zakupu pokryte zostały z budżetu Gminy Kęty173.752,80 zł, w tym środki z Funduszu Sołeckiego sołectwa Malec: 41.752,80 oraz środki do dyspozycji sołectwa Malec: 2.000,00, budżetu Powiatu Oświęcimskiego: 30 tys. zł oraz samorządu Województwa Małopolskiego: 25 tys. Reszta funduszy, czyli: 111.343,00 stanowi wkład własny jednostki OSP Malec –środki pozyskane od mieszkańców, darczyńców i sponsorów. Wartość całkowita nowego wozu to 340.095,000 zł.
Natomiast 28 grudnia odbyło się uroczyste przekazanie zakupionego wozu. W symbolicznym przekazaniu kluczy do nowego samochodu i przecięciu wstęgi udział wzięli strażacy naszej jednostki oraz liczni zaproszeni goście: przedstawiciele władz gminy Kęty na czele z burmistrzem Krzysztofem Klęczarem. Zarząd Województwa Małopolskiego reprezentowała Marszałek Iwona Gibas. W uroczystości wzięli również udział przedstawiciele władz powiatu oświęcimskiego wraz z starostą Andrzejem Skrzypińskim. Po uroczystościach oficjalnych przyszedł także czas na wspólny poczęstunek. Nie obyło się również bez szczegółowego przeglądu nowego wozu oraz zwiedzania naszej remizy przez zaproszonych gości.
Uroczyste poświęcenie nowego samochodu planowane jest na czerwiec 2022 r. podczas jubileuszu 95-lecia jednostki.
 
Ochotnicza Straż Pożarna w Malcu składa serdeczne podziękowania za otrzymane wsparcie finansowe, które wspomogło zakup nowego samochodu ratowniczo gaśniczego
dla naszej jednostki. Dzięki wspólnemu wielkiemu zaangażowaniu, udało się zebrać potrzebne środki finansowe. Dziękujemy za zrozumienie i pomoc w urzeczywistnieniu tak szczytnego celu. Pomoc innym leży w strażackiej naturze,
więc kiedy potrzebowaliśmy pomocy, zwróciliśmy się do wielu osób, firm, jednostek budżetowych jako do naszych sympatyków i przyjaciół z prośbą o wsparcie.
 
Nowy samochód ratowniczo- gaśniczy w naszej OSP posłuży na kolejne lata w zapewnieniu bezpieczeństwa lokalnym społeczeństwom oraz ratowaniu mienia i życia. Przekazane wsparcie jest wielkim wkładem, w to jakże ważne dla nas dzieło. Dziękujemy za okazane serce i pomoc, które przyczyniły się do tego, by nasze wielkie marzenie o zakupie nowego wozu gaśniczego dla OSP Malec w końcu się spełniło !
 
Galeria zdjęć: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1963925340443876&type=3