Dwudziestu druhów MDP OSP Malec wzięło udział w V - jubileuszowym Zlocie Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych Gminy Kęty. Gospodarzem tegorocznego Zlotu, który odbywał się w dniach 31 sierpnia – 2 września była jednostka OSP Bulowice.

Młodzi adepci pożarnictwa podzieleni zostali na drużyny, po czym wraz ze swoimi opiekunami przemaszerowali do owianego legendą pałacu. Tam czekał już na nich Jerzy Larisch - potomek właściciela, który oficjalnie przekazał młodzieży klucz do swojej posiadłości.

Na druhów czekało wiele wyzwań i nowych doświadczeń, zadań pożarniczych, wodnych, wysokościowych, medycznych, drogowych, siłowych, strzeleckich oraz kulinarnych. Nie obyło się bez zadań specjalnych. Na wyposażeniu młodzieży znalazły się urządzenia nawigacyjne, które pomagały docierać na wyznaczone na mapie miejsca.

Ostatni dzień rozpoczął się Mszą św. w kościele pw. Św. Wojciecha w Bulowicach. Następnie druhowie udali się autokarami na zwiedzanie jednostki i krótką prelekcję zorganizowaną przez Zakładową Służbę Ratowniczą „Synthos”. Po powrocie odbyło się podsumowanie wspólnie spędzonych dni. Podczas Zlotu młodzi strażacy pogłębiali swoją wiedzę praktyczną na ćwiczeniach pożarniczych, które zakończyły się prezentacją podsumowywująca pięcioletnią tradycję organizacji Zlotów MDP. Prezentację przygotowała dh Aleksandra Jonkisz.

Wszyscy stanęli na wysokości zadania, zaliczając wytrwale przygotowane przez organizatorów wyzwania. Druhowie naszej MDP wrócili do domu bardzo zmęczeni, ale pełni pozytywnych wrażeń i bogatsi o nowe strażackie doświadczenia.